به وبلاگ ايران نگين درخشان كشورهاي قاره آسيا خوش آمديد

موزه كوير يزد

موزه منطقه اي كوير ايران (يادآوران كوير)
« موزه هاي امروز ، موزه انديشه ها ، پنداشتها و افكار مي باشد و جايگاهي براي گردآوري اشياء »

مشاور موزه منطقه اي كوير ايران
آماده بهره برداري از نظرات كارشناسان
و اساتيد گرانقدر ، در خصوص مورد نظر
مي باشد و در صورت استفاده ضمن
اقدام به مالكيت معنوي در خصوص
نظرات و پيشنهادات احتمالي ، با ذكر
ماخذ اقدام به استفاده مي نمايد .ملزومات تحقق رويكرد اصلي

1-   شناساندن (آموزش)

2-   معارفه با فرهنگها و تمدنها

3-   صيانت و حفظ و ميراث و ارزشهاي فرهنگي و تمدني ايراني- اسلامي

4- شناختن (پژوهش)

 


مشاور : هنر سراي معماري يزد
مدير عامل : مهندس محسن اولياء

اعضاي اصلي هيئت راهبردي مشاور :
دكتر محمدرضا اولياء
مهندس سيدمنصور علاقه بند
مهندس محسن عباسي هرفته
احسان وحيد طاري
مهندس مهدي صادق احمدي

تلفن تماس : 03516228004
دورنگار : 03516228003

1

بازيهاي محلي استان يزد

تو اين تاپيك سعي داريم بازيهاي محلي استان را معرفي كنيم .
هر كس هم هر نوع بازي ميشناسه مشاركت كنه و تو اينجا معرفي كنه تا همه بيشتر در باره بازيهاي محلي شهر و ديارمون بدونند و هم يادي باشه از دوران كودكيمون .
من هم شروع مي كنم و اولين بازي را براتون معرفي ميكنم :
گردوبازي GERDU BAZY
اغلب بين دونفر انجام مي شود بدين طريق كه هر نفر تعداد 2 تا 5 عدد گردو از مال خود را ( به طور مساوي ) سرمايه گذاري مي كند . آنگاه اين دونفر تقريبا به فاصله يكي دو متر در برابر هم روي زمين مسطحي سرپا نشسته ، هريك به ترتيب گردوهاي خود را بين دو كف دست قرارداده، رها مي كنند كه در نتيجه گردوها به فاصله هاي كم و زياد در سطح زمين پراكنده مي شوند . اگر اتفاقا دو يا چند گردو پهلوي هم قرار بگيرند و مماس بر هم شوند ، اصطلاحا مي گويند : ( بال نيست ) يعني قبول نيست و پخش گردو به شرح بالا بايد تجديد گردد . سپس اولين نفر در همان حالت نشسته با كمك دو انگشت شصت و سبابه يا دو انگشت شست و مياني فقط يك مرتبه با انتخاب خود به يكي از اين گردوها نشانه گيري كرده تِلِنگو مي زند . هرگاه اين گردو به هرچند از گردو و به هرچند از گردوهاي ديگر اصابت كرد از مال اين بازيكن مي شود و چنانچه اصابت نكرد نوبت به نفر مقابل مي رسدكه مثل نفر اول عمل كرد.
اگر در حين بازي گردوها آنقدر به هم نزديك شوند كه تماسشان مشكوك باشد اصطلاحا كور مي كشند .يعني نوك دو انگشت كوچك هر دست را به هم گذاشته ، در راستاي افقي و موازي با سطح زمين در حد فاصل دو گردو عبور مي دهند . چنانچه قطر دو انگشتها به اين دو گردو تماس گرفت ، گردوها به هم اصابت كرده و گرنه كه خير. اين بازي بدين ترتيب آنقدر ادامه مي يابد تا يكي گردوهايش تمام شود .

1

تصاوير موزه هاي استان يزد

موزه مردم شناسي ابركوه
موزه مردم شناسي ابركوه
موزه رجال اردكان
موزه رجال اردكان
موزه مردم شناسي اردكان
موزه مردم شناسي اردكان
موزه فرش اردكان
موزه فرش اردكان
موزه مردم شناسي تفت
موزه مردم شناسي تفت
موزه مردم شناسي مهريز
موزه مردم شناسي مهريز
موزه سفال ميبد
موزه سفال ميبد
موزه زيلو ميبد
موزه زيلو ميبد
موزه پست ميبد
موزه پست ميبد
 
موزه مردم شناسي ميبد
موزه مردم شناسي ميبد
موزه وزيري
موزه وزيري
موزه علوم
موزه علوم
موزه قصر آينه
موزه قصر آينه
موزه حيدرزاده
موزه حيدرزاده
موزه آب
مركز مطالعات محيط زيست
مركز مطالعات محيط زيست
موزه آب
موزه آب
موزه آب
موزه آب
موزه

 

1

مسجد حاجتگاه

مسجد حاجتگاه

 

اين مسجد متعلق به دوره صفويه مي باشد و در كنار صخره سنگي در جوار آسياب در محاله بالا بنا گرديده است. دري كه به شبستان اصلي راه دارد تاريخ ۹۵۳ ه.ق را بر روي خود دارد. احتمالاً مردمي كه براي بيان حاجت خود در اين محل معتكف مي شده اند نياز خويش را بوسيله خطاطان در قسمت بالاي اين بنا نوشته و در خواست حاجت مي كرده اند. در اطراف اين بنا سنگ هاي قبري ديده مي شود كه از زمان صفوي، نادري و قاجار به جاي مانده است.

 

 

 

 

1

تصاوير مسجد جارچي

#0 #1 #2 #3 #4 #5 #6 #7

1

مسجد جارچي

مسجد جارچي

 

اين مسجد در بازار بزرگ اصفهان واقع شده است و داخل آن تزئينات كاشي كاري معرق دارد . كتيبهْ سردر آن نام (شاه عباس اول ) و ( ملك سلطان جارچي باشي ) را كه باني ساختمان مسجد بود دربردارد وسال 1019 هـ .ق در آن ذكر شده است . جارچي باشي كسي بود كه فرمان هاي شاهان صفوي را در ميدان هاي شهر به اطلاع مردم مي رساند .

 

1

تپه سيلك

تپه هاي سيلك

 

محوطه و تپه هاي سيلك در ضلع جنوبي غربي شهر كاشان و در سمت راست جاده كاشان به فين (خيابان امير كبير) واقع شده كه شامل دوتپه شمالي و جنوبي (گورستان الف- ب ) به فاصله 600 متري از هم مي باشد.گورستان الف با قدمت 3500 ساله در 200 متري جنوب قرار داشت كه امروزه بروي آن بلوار اميرالمومنين كشيده شده. گورستان ب نيز با قدمت 3000 ساله در زيرباغ ها و مزارع كشاورزي ضلع غربي تپه قرار گرفته است. وتنها زيگورات سيلك كه 15.94 متر از ارتفاع ان باقي مانده است كه ازسه طبقه سكوي مطبق و يك پاگرد در جنوب سكوي اول و يك راه بالا رو ساخته شده است.كه در بازسازي جدبد بناي زيگورات اين راه به شكل پلكان نشان داده شده است.كه كهن ترين زيگورات هاي ايران مي باشد و در دوره چهارم در كنار معبد اصلي شهر سيلك بنا شده است.

 

 

در سال 1933 با پيدا شدن چند سفال زيبا در پاريس و شناخته شدن محل اكتشاف اين ظروف در سيلك كاشان مشاوره موزه ملي فرانسه بر ان شد تا در اكتبر همان سال مجوز حفاري در اين منطقه مهم را اخذ كند و هيئت فرانسوي به سرپرستي پرفسور رومن گيرشمن مامور حفاري در سيلك گرديد.اين هيئت باستان شناسي طي سه سال (1933-1934-1937) تپه ها را مورد كاوش قرار دادند و بلافاصله در سال 1938 تحقيقات خود را در دو جلد تحت عنوان سيلك كاشان به زبان فرانسوي در پاريس منتشر نموداند.بعد از گذشت 70 سال از كاوش هاي انجام شده توسط هيئت فرانسوي طرح بازنگري به سرپرستي دكتر صادق ملك شهميرزادي در طي سالهاي 1380تا 1385 در دو تپه شمالي و جنوبي انجام گرفت كه تحقيقات انجام شده در مسير انتشار است. نتايج به دست آمده از كاوش ها بر روي تپه هاي سيلك تمدن ان را به شش دوره فرهنگي متمايز تقسيم مي كند.

 

1

تصاوير شهر زيرزميني نوش آباد

#0 #1 #2 #3 #4 #5 #6 #7
#8 #9

1

شهر زيرزميني نوش آباد

شهر زيرزميني نوش آباد

 

شهر زير زميني(اويي)كه در زير بافت شهر نوش آباد بصورت دست كن ايجاد شده و چندين هزار متر وسعت دارد از عمق 4متري تا عمق 18متري زمين فضاهاي متعددي از جمله اطاق راهرو و چاهها و كانالهاي زيادي براي در امان ماندن از دست اشرار كنده شده است.اين معماري بي نظير با اين شكل ساختاري در جهان منحصر به فرد بوده و تاكنون با توجه به آثار به دست آمده در كاوش هاي باستان شناسي قدمت آن به قبل از اسلام بر مي گردد كه در دوره هاي مختلف تاريخي كاربرد نظامي و دفاعي  داشته است.اين مجموعه به لحاظ سيستم دفاعي و پناهگاهي آن تا سال 1381 هيچ اطلاعات مستندي از آن در دست نبود و به دخمه هاي اسرار آميز شهرت داشت.

 

 

راههاي ورود به داخل اين مجموعه از طرق مختلف و به شكل مخفي در منازل يا داخل قلعه خشتي در مجاور شهر و يا محلهاي پر جمعيت و داخل كانالهاي  پاياب هايي كه از زير خانه ها و براي گذر آب قنوات ايجاد شده،چاههاي داخل مساجد و باغها و بازارها و هر جايي كه در زمان حمله دشمن امكان دسترسي سريع و فرار ساكنين را فراهم مي نموده ،ايجاد شده است.در بعضي منازل قديمي كه در قسمت مطبخ خانه آن چاهي براي ورود به اين فضاها حفر نموده و در دهانه چاه را با تنور به طرز ماهرانه اي پوشانده و انتهاي تنور كه در دهانه چاه قرار گرفته را با تابه گلي مسدود و روي تابه را خاكستر ريخته ودر مواقع اضطراري افراد از داخل تنور وارد شهر زير زميني شده و دوباره انتهاي تنور را مسدود به شكلي كه هيچ اثري از ورودي به اويي ها معلوم نمي شود.در طول مسير شهر زير زميني اطاقهايي به ابعاد مختلف براي اسكان موقت حفاري كرده اند.

 

1

كاروانسراي مرنجاب

كاروانسراهاي مرنجاب

كاروانسراها در تاريخ ايران نقش شايان و ويژه اي را  به عهده داشتند و در جهت رفاه و اسكان كوتاه مدت مسافران در سفرهاي ميان شهرها بسيار مثمر ثمر بودند. يكي از كاروانسراهاي بزرگ و ارزشمند ايران در استان اصفهان  در حدود منطقه آران و بيدگل «كاروانسراي مرنجاب» است.

اين كاروانسرا كه يك قلعه تاريخي هم بوده است يكي از اطراق گاههاي مهم جاده اصلي ارتباطي و كاروان رو است كه كاروان هاي تجاري و بازرگاني ميان شهرهاي مركزي ايران و شهرهاي شمالي كشور از آن عبور ميكرده اند.

 اين كاروانسرا در اوايل قرن يازدهم هـ . ق در عصر صفوي و به دستور شاه عباس اول در حاشيه درياچه نمك ساخته شده است.

فاصله اين قلعه يا كاروانسرا از مركز شهر حدود 50 كيلومتر و وسعت آن نيز 1000 متر مربع مي باشد. كنار اين كاروانسرا يك قنات و آبگير بر لطف و صفاي محيط افزوده اند. اين كاروانسرا و مجموعه هاي پيرامون آن پارك طبيعي بسيار زيبايي در كنار درياچه شگفت انگيز نمك پديد آورده اند.

1
X