به وبلاگ ايران نگين درخشان كشورهاي قاره آسيا خوش آمديد

پل سفيد اهواز

1

رود كارون در اهواز

1

اهواز

اهواز مركز استان خوزستان و هفتمين شهر بزرگ ايران از نظر جمعيت است . شهر اهواز از نظر جغرافيايي در 21 درجه و 20 دقيقه عرض شمالي و 48 درجه و 40 دقيقه طول شرقي قرار گرفته است و در بخش جلگه اي به ارتفاع 18 متر از سطح دريا واقع مي باشد . مساحت شهر اهواز 20477 هكتار است .
اين شهريكي از قديمي ترين شهرهاي ايران محسوب مي شود . در دوره ساسانيان زمانيكه اهواز پايتخت آنها بود اين شهر به هرمزشهر معروفيت داشت .
اين شهر تابستان هاي گرم و مرطوب با دماي بالاي C 48ْ و زمستان هاي معتدل دارد .
شهر اهواز بروي رودخانه كارون بنا شده است . فاصله اين شهر تا تهران 874 كيلومتر است و يكي از شهر هاي نفت خيز خاورميانه است .
جاهاي ديدني اهواز عبارتند از جاذبه هاي گردشگري سواحل و رودخانه كارون – پل معلق ( پل سفيد ) – بقعه علي ابن مهزيار .

1

نقشه اهواز 2

1

نقشه اهواز

1

آيين باران خواهي اهواز

آيين باران  خواهي  در ميان اقوام و ملل گوناگون رايج است.در حوزه فرهنگ و تمدن ايراني نيز اين آيين به شيوه هاي متفاوتي اجرا مي شده است.در فرهنگ خوزستان نيز مي توانيم نشانه هايي از بر گزاري اين آيين را پيدا كنيم.دراين خصوص 2 مقاله در يكي از ُكتب موجود در كتابخانه يافتم كه مي توانيد آن را دانلود نماييد.در بخشي از اين گزارشها آمده است"مراسم طلب باران در يا به زبان محلي آن روستا(روستاي استل در 15 كيلومتري واقع در غرب ي باغملك  ) ،"هارونكي"تا زماني اجرا مي شد كه باران به موقع و به انداز كافي نمي باريد و مردم به خصوص كشاورزان براي اين مو ضوع بسيار ناراحت بودند.زمان انجام مراسم،شب و پس از صرف شام شروع مي شد.....چند نفر ابتدا به خانه  شخصي مي رفتند كه بايد در انجام مراسم نقش اول را ايفا مي نمود  و آن شخص را به شكل خاصي گريم مي نمودند.گريم تقريبا به اين شكل بود كه به وسيله پشم يا پنبه ،ريش و سبيل بلندي براي او درست مي كردنددو كلاه نمدي دو طرف سر آن شخص طوري قرار مي دادند كه كله آن شخص به شكل "خرس" در مي آمد.سپس يك  زنگوله بزرگ را كه صداي بم و بلندي داشت به يك چوب مي بستند و به عنوان ِ مركب بين دو پاي شخص مي بستند....":

1

آشنايي خبرنگاران با آثار تاريخي و فرهنگي شهر اهواز

براي مردم اهواز، ديدن عبارت "تور 1 روزه اهواز گردي" عجيب و غريب باشد.اولين فكري كه به ذهن خيلي ها خطور مي كند اين است:مگر اهواز هم جاهاي ديدني و تاريخي دارد؟چه بسا شما بارها اين پرسش را در ذهن خود مرور كرده ايد.به نظر مي رسد اكنون زمان آن فرا رسيده است كه براي شناساندن جاذبه هاي گردشگري شهر اهواز كوشش بيشتري شود.

ما بنا به رسالت خود در اطلاع رساني سعي خواهيم كرد در اين نوشته شما را با جاذبه هاي گردشگري اهواز آشنا كنيم.در اين خصوص روابط عمومي سازمان ميراث فرهنگي ، صنايع دستي و گردشگري خوزستان به همراه خبرنگاران تور اهواز گردي خود را با هدف آشنايي با جاذبه هاي تاريخي و فرهنگي شهر اهواز از روبروي معاونت صنايع دستي آغاز كرد....*

 

۱- دانشسراي مقدماتي پسران

بازديد اول از دانشسراي مقدماتي پسران مربوط به دوره پهلوي اول در انتهاي خيابان بختياري و مشرف به رودخانه كارون صورت گرفت به منظور ايجاد دانشسراي پسرانه اهواز ساختماني بزرگ در زميني به مساحت 3900 متر مربع ساخته شد اين بنا كه در طول عمر 70 ساله خود شاهد علم آموزي جمع كثيري از فرهيختگان ومفاخر كشور بوده است.كاشي نوشته هاي سردر قديمي عمارت حكايت از تاسيس ساختمان در سال 1314 هجري شمسي دارداما برخي معتقدند ساختمان بيش از اين تاريخ بنا شده ولي از زمان ياد شده به عنوان دانشسرا مورد استفاده قرار گرفته است.

اين ساختمان با شماره 2605 در فهرست آثار ملي به ثبت رسيده و امروز به عنوان دبيرستان دخترانه حجاب با مالكيت آموزش و پرورش استان در حال فعاليت است.

ساير عكسهاي دانشسراي مقدماتي پسران

 

  
۲-پل سفيد اهواز

بعد از بازديد 20 دقيقه اي از دانشسراي مقدماتي دوستان خبرنگار به مقصد كاروانسراي معين التجار اين محل را ترك كردند در مسير خبرنگاران از پل سفيد اهواز كه روبروي خانه معيــن التجــار واقع شده است ديدن نمـودند . كمتر از پنجاه سال از احداث و افتتاح پل بروكلين پل فلزي جهان مي گذشت كه در شهر اهواز پايه هاي پل فلزي معلق بناگذاشته شد.

از جمله روايات مربوط به احداث پل، اين كه مي گويند مهندسي آلماني به اتفاق همسرش كه مهندس نيز بود شروع به ساختمان پل كرد و كار را تا مرحله سوار كردن يكي از هلالـــي ها با موفقيت پيش برد، ولي انگليسيهاي حاكم بر شركت نفت در آن زمان، لوازم و ادواتي كه در اختيار سازنده پل گذارده بودند از جمله جرثقيلي كه با آن هلالي اول را بالا كشيده و مهار كرده بود پس گرفتند كه اين عمل انگليسي ها باعث دق كردن و مرگ مهندس آلماني، سازنده پل شد. ولي بعد از چندي، سرانجام زن مهندس آلماني كمر همت بست و با ابتدايي ترين وسايل ممكن آن زمان و بكارگرفتن چند دوبه بجاي جرثقيل، هلالي دوم را بر اسكلت پل سوار كرد و ساختمان آن را به پايان رسانيد و پل را آماده تحويل و بهره برداري كرد.

پل تمام فلزي سفيد به طول 501/20 و عرض 9/8متر , با دو پياده رو , داراي دو دهانه بزرگ به طولهاي 136 و 130 متر وسه دهانه مياني 49 متري و دو دهانه كناري به طول هاي 12 و 20 متر است و تمامي قطعات آن توسط پيچ و مهره به هم متصل شده اند. اين پل بر روي پايه بتني قرار دارد كه درگذشته جهت عبور و مرور درشكه و وسايل نقليه سبك , انسان واحشام و ... مورد استفاده قرار مي گرفت و در حال حاضر جهت عبور عابران و وسايل نقليه به صورت يك طرفه مورد استفاده قرار مي گيرد. اين پل درسال 1378 به شماره 2493 در فهرست آثار ملي ايران به ثبت رسيد.خبرنگاران با گذر عرض خيابان كمتر از 5 ثانيه به كاروانسراي معين التجار رسيدند در اينجا حسين عيداني كارشناس سازمان ميراث فرهنگي خوزستان به توضيحاتي اشاره نمود.

۳-كاروانسرا و ساباط معين التجار اهواز

دو روايت در موردكاروانسرا و ساباط معين التجار اهواز

روايت اول:

سراي معين التجار ، يكي از بناهاي ارزشمند بافت قديم اهواز، سراي بازرگان سر شناس بوشهري حاج محمد تقي معين التجاراست كه در دوره قاجاريه با همكاري محمد حسن خان سعدوالدوله در ساحل رودخانه كارون بنا شد.معين تاجر بوشهري در ابتداي شكل گيري بندر ناصريه وارد شهر اهواز مي شود و در ساحل رود كارون دفتر كار خود را تاسيس كرده در كنارآن حمام، بازار، باغ و مسجدي احداث مي نمايد كه اين مسجد از كنار رودخانه تا حدود ) خيابان كاوه و بيمارستان امام« ره »بيمارستان جندي شاپور(امتداد مي يافته است.تاجر بوشهري با ساخت اين سرا و كشيدن يك رشته خط آهن از كنار رودخانه تا محل مسجد حاج رئيس )معروف به مسجد سر سچه( مال التجاره اي را كه از خرمشهـر به وسيله كشتي به بنــدرگاه اهـواز وارد مي شود با واگن هاي اسب كش تا اين محل انتقال مي داد و سپس با استفاده از خط آهن شركت نفت تا محل اهوازقديم حمل كرده و در آنجا پس از تخليه به وسيله كشتي به محلي به نام شليلـي در سه فرسنگــي شــوشتــر مي رساند.از سال1307 تا سال 1332 كشتـي هاي تجــاري بــار خود را در سراي تاجر بوشهري تخليه مي كردند.تا چند سال قبل سرا به صورت غرفه-غرفه و يا به عنوان انبار مورد استفاده قرار مي گرفت تا اينكه در سال 1374 براثرآتش سوزي بخش اعظم آن از بين رفت و بيشتر ستونها و سقف دچار آسيب ديدگي شديد شد.بازار معين معروف به ساباط مانند بازارهاي سنتي ساير شهرهاي ايران مسقف و گنبدي شكل است.اين عمارت با شماره 2158 و به عنوان بازار قديمي در فهرست آاثار ملي ثبت شده است.

روايت دوم:

اين كاروانسرا كنارپل سفيد و در بافت قديمي اهواز قرار گرفته است و در دوره قاجار كه كار كشتيراني تجاري در رودكارون از خرمشهر به اهواز و بالعكس رونق يافته ، شخصي به نام معين التجار كه يك بازرگان سر شناس بوشهري بود اين كاروانسرا و ساباط را با همكاري شخصي به نام محمد حسن خان سعدوالدوله بنا نمود . ناصرالدين شاه قاجار در سال1306هجري قمري به منظور پيشرفت كار بازرگاني ، كارون جنوبي را كه از اهواز تا به دريا راه داشت براي كشتي راني بيگانگان آزاد ساخت .

ساير عكسهاي  كاروانسرا و ساباط معين التجار اهواز

 

 

 

  ۴- خانه ماپار

بازديد خانه ماپار كه در دوره پهلوي اول ساختمان ماپار در خيابان خوانساري جنوبي ساخته شده در ساعت 30 /11 صورت گرفت. در حال حاضر اين ساختمان توسط سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري استــان خوزستان به كارگاه هنرهاي سنتي استان تبديل شده است. اين بنا داراي تزئينات آجري بوده و وجود زيرزمين هاي سنگي، دو حياط بزرگ در دو سوي ساختمان و استفاده از طاق نما از ويژگي هاي آن به شمار مي رود.عمارت ماپار به شماره 4226 به ثبت رسيده است. 

 ۵- دانشكده ادبيات و زبانهاي خارجي اهواز(يا دانشكده سه گوش)

بناي افراشتۀ دانشكدة ادبيات و علوم انساني معروف به ساختمان سه گوش، با نماي سر در مزيّن به نقوش آجري و فيروزه اي رنگ خود، در حاشيۀ غربي كارون ، داراي قدمتي هفتاد ساله است .

 

در سال 1309 هجري شمسي در پي تصميم رضاخان براي تاسيس بانك هاي جديد از يك مدرسه معماري در آلمان به نام باهاوس درخواست شد تا روي معماري بومي خوزستان مطالعه و در نهايت طرح معماري بناي دانشكده سه گوش فعلي را پيشنهاد كند. پس از انجام مطالعات گروه معماران آلماني بر روي معماري آجري دزفول و شوشتر در نهايت طرح ساختمان دانشكده سه گوش را كه در آن زمان متعلق به بانك ملي بود به همراه طرح ساختمان راه آهن و ساختمان هاي مسكوني بانك ملي در سال 1315 تهيه شد و به تصويب رسيد. ساختمان سه گوش با همكاري مهندسان و معماران ايراني و آلماني ، مقارن با احداث پل معلّق فلزي اهواز كه خود از شگفتي هاي پل سازي فلزي در روزگار خويش محسوب مي گرديد، احداث شد. اين ساختمان در ابتدا متعلّق به بانك ملّي بود وسپس محل استقرار استانداري، فرمانداري و شهرداري اهواز گرديد و بعدها با توجه به نيازشديد دانشگاه جندي شاپور، براي محلّي جهت استقرار دانشكدة پزشكي ، به بهاي تمام شدۀ آن، به مبلغي معادل يك ششم ارزش روز خود با اقساط سه ساله به دانشگاه فروخته شد وسند آن بين بانك ملي و نمايندۀ دانشگاه به تاريخ مهرماه1336 امضا شد .

طراحي اين ساختمان در اصل آلماني مي باشد و از كاشيكاري هاي طراحي اسلامي و طاق هاي بلند درآن بهره گرفته شده و سبك كاشي كاري و آجركاري آن و كارهاي تزييناتي كه با آجر انجام گرفته در حال حاضر منسوخ شده و اين بنا نگيني در دل بناهاي شهر اهواز است.

ترميم جزيي دانشگاه پس از پايان جنگ تحميلي انجام شد.اين دانشكده در نقطه اي بسيار مناسب با چشم انداز معماري زيبا و رو به رودخانه كارون واقع شده است كه به عنوان يكي از نمادهاي شاخص فرهنگي شهر اهواز محسوب شود .

ساير عكسهاي مربوط به دانشكده ادبيات و زبانهاي خارجه اهواز

 

 موزه منطقه اي*

عمليات احداث پروژه موزه منطقه­اي خوزستان با توجه به نياز شهر اهواز به موزه از اواسط ارديبهشت­ماه سال جاري به مرحله اجرا رسيد كه فاز يك پروژه موزه منطقه­اي خوزستان تحت عنوان موزه گنجينه آب توسط سازمان آب وبرق جانمايي و طراحي گرديد و پس از انتقال مالكيت طرح از اين سازمان به سازمان ميراث­فرهنگي، صنايع­دستي و گردشگري خوزستان عمليات اجرايي آن با تجهيز كارگاه توسط پيمانكار آغاز شد0 موزه منطقه­اي خوزستان در جزيره­اي واقع در رودخانه كارون در وسط شهر اهواز با اجراي طرح ساماندهي پارك جزيره با همكاري ادارات ذيربط بعنوان يكي از مراكز تفريحي، توريستي شهر اهواز در حال احداث است0مساحت ساختمان اين موزه در طبقه همكف درحدود 2000 مترمربع و دركل به احتساب طبقات حدود 6000 مترمربع مي باشد كه با طرحي شبيه چغازنبيل در سه طبقه ساخته مي شود0 عمليات اجرايي فاز اول اين پروژه كه شامل محوطه­سازي، ديوارچيني طبقه همكف ، بتن ريزي سقف درقسمت اداري طبقه همكف و اجراي ستون ها و ديــوارهاي برشي در طبقه اول با تخصيص اعتباري معادل 5 ميليارد ريال انجام خواهد شد كه در حال حاضر اجراي عمليات خاكي رينگ اطراف ساختمان موزه منطقه اي ، اجراي شناژ اطراف ساختمان موزه جهت احداث فلاور باكس ، آرماتور و قالب بندي   ديوار هاي برشي و ستون هاي طبقه اول قسمت گالري موزه ، قالب بندي سقف قسمت اداري موزه و تعمير وبازسازي پل و اصلاح رمپ هاي دو طرف پل دسترسي موزه از جمله اقدامات صورت گرفته است .گفتني است

 در پايان تور با اهداء لوح تقدير و هدايايي از تلاش يكساله خبرنگاران حوزه ميراث فرهنگي ، صنايع دستي و گردشگري خوزستان تقدير به عمل آمد .

 

در پايان تور با اهداء لوح تقدير و هدايايي از تلاش يكساله خبرنگاران حوزه ميراث فرهنگي ، صنايع دستي و گردشگري خوزستان تقدير به عمل آمد .

 


1
X