به وبلاگ ايران نگين درخشان كشورهاي قاره آسيا خوش آمديد

غار ورا

1

پل سفيد، اولين پل معلق ايران

پل سفيد، اولين پل معلق ايران

 

كمتر از پنجاه سال از احداث و افتتاح پل بروكلين پل فلزي جهان مي‌گذشت كه در شهر اهواز پايه‌هاي پل فلزي معلق بنا گذاشته شد.

از جمله روايات مربوط به احداث پل، اين كه مي‌گويند مهندسي آلماني به اتفاق همسرش كه مهندس نيز بود شروع به ساختمان پل كرد و كار را تا مرحله سوار كردن يكي از هلالي‌ها با موفقيت پيش برد، ولي انگليسيهاي حاكم بر شركت نفت در آن زمان، لوازم و ادواتي كه در اختيار سازنده پل گذارده بودند از جمله جرثقيلي كه با آن هلالي اول را بالا كشيده و مهار كرده بود پس گرفتند كه اين عمل انگليسي ها باعث دق كردن و مرگ مهندس آلماني، سازنده پل شد. ولي بعد از چندي، سرانجام زن مهندس آلماني كمر همت بست و با ابتدايي‌ترين وسايل ممكن آن زمان و بكار گرفتن چند دوبه بجاي جرثقيل، هلالي دوم را بر اسكلت پل سوار كرد و ساختمان آن را بپايان رسانيد و پل را آماده تحويل و بهره‌برداري كرد

1

قديمي ترين پل جهان در دزفول

قديمي ترين پل جهان در دزفول

 

قديمي ترين پل جهان در دزفول با گذشت بيش از 10 قرن از ساخت آن همچنان سالم و با دوام محل تردد عابرين و خودروهاي سواري است.

اين پل در سال 260 ميلادي به دستور شاپور اول ساساني توسط 70 هزار اسير رومي دربند ايرانيان احداث شد و در حالي كه بيش از 10 قرن از عمر آن مي گذرد به عنوان باستاني ترين پل جهان اكنون نيز محل تردد خودروهاي سواري دزفول و انديمشك است. اين پل داراي 14 دهانه است و آب رودخانه دز از زير آن عبور مي كند.

پل مزبور از سنگ ساروج و آهك بنا شده و در دوران حكومت عضدالدوله ديلمي، صفويان و پهلوي چندين بار بازسازي شده اما پايه هاي پل حكايت از دوران ساساني دارد.

به گفته مورخان اين پل يك اثر منحصر بفرد تاريخي است كه تاكنون توانسته تا اين زمان دوام بياورد.

اين پل كه در مركز شهر دزفول قرار دارد شرق و غرب شهر را به هم متصل كرده و راه عبور و مرور شهرهاي انديمشك، شوشتر و دزفول را به هم پيوند داده است.

شايان ذكر است طي 2سال اخير به خاطر حفاظت از اين اثر مهم باستاني، تردد خودروهاي سواري از پل دزفول يك طرفه اعلام شد و اميد است با آغاز ساخت پل پنجم دزفول كه پايين تر از پل قديم احداث مي شود و بهره برداري از آن، پل قديم دزفول به طور كامل بسته اعلام شود تا اين اثر مهم باستاني همچنان محفوظ بماند.

1

طبيعت دزفول

1

عكس زيبايي از خانه تيزنو دزفول

خانه تيزنو - عكاس : محمد آذركيش

1

تيپولوژي مسكن دزفولي

 
تيپولوژي مسكن از دوره ي صفويه به اين صورت بوده است كه هر خانه مسكوني از سه بخش اصلي اندروني، بيروني، خلوت تشكيل شده است.بخش اندروني محل زندگي، بيروني محل كار صاحب خانه،خلوت محل  پذيرائي ميهمانها و افرادي كه از نقاط دور  براي معامله به صاحب خانه رجوع مي كردند.بخش خدماتي خانه مثل آشپزخانه در رابطه با سه بخش اصلي كه اين بخش نياز داشتند جاسازي مي شده است. پس يك واحد مسكوني واحدي اداري-اجتماعي نيز است...

تيپولوژي مسكن از دوره ي صفويه به اين صورت بوده است كه هر خانه مسكوني از سه بخش اصلي اندروني، بيروني، خلوت تشكيل شده است.بخش اندروني محل زندگي، بيروني محل كار صاحب خانه،خلوت محل  پذيرائي ميهمانها و افرادي كه از نقاط دور  براي معامله به صاحب خانه رجوع مي كردند.بخش خدماتي خانه مثل آشپزخانه در رابطه با سه بخش اصلي كه اين بخش نياز داشتند جاسازي مي شده است. پس يك واحد مسكوني واحدي اداري-اجتماعي نيز است.
قسمت ارتباطي و قسمت خدماتي يكي از مهمترين قسمتهايي است كه بايد مورد بحث و بررسي قرار گيرد. رابطه ي بخشها با يكديگر، ارتباط به قسمتهاي مختلف هر بخش به وسيله ي غلام گردشها و پله ها صورت ميگيرد كه نشان دهنده ي اهميت فضاهاي ارتباطي است. قسمت خدماتي مانند آبدارخانه رابطي است بين بخش بيروني و آشپزخانه.
از ديگر مطالب مهم در بررسي نوع مسكن  دزفولي رابطه ي بخش هاي مختلف خانه با شغل صاحب خانه مي‌باشد. بخش بيروني و خلوت مسكن يك خانه صاحب اداري با يك تاجر كاملا فرق داشته است كه حتي در استقرار عوامل ديگر تشكيل دهنده ي  واحد مسكوني مانند شوادان ها، شاه نشين ها ،غلام گردشها،گوشواره ها و بالاخره غرفه ها موثر مي باشد.

بررسي مجموعه مسكوني در محله كهندژ(قلعه)دزفول:
قدمت اين مجموعه به دوره ي صفويه باز مي‌گردد. به جز قسمتي كه محل سكونتگاه هاي حكومتي بوده است. بقيه بنا  از سه قسمت اصلي اندروني، بيروني، و خلوت و محلي  به عنوان طويله قرار داشته است. تشكيل يافته است.قسمت اندروني محل زندگي خصوصي اعضاي خانواده بوده است، بيروني در واقع محل كار صاحب خانه است و خلوت محلي براي استراحت و پذيرائي ميهمانهاي صاحب خانه كه براي معامله يا مشورت از شهر هاي ديگر آمده اند بوده است.
اين استقرار بخش ها را مي‌توان با نمودارهايي نشان داد(نمودار 1).

البته قسمت خدماتي در رابطه با بخش هاي مختلف خانه قرار داشته است.آبرساني اين خانه از چاهي كه در مجموعه ي حمام محله و در كنار آن بوده است و به وسيله ي لوله كشي  و كانال كشي بوده است تامين مي شده است. ناگفته نماند اين بنا آنچنان با مركز محله و در رابطه با آن طراحي شده است كه مطالعه ي آن جدا از قسمتهاي خدماتي محله امكان پذير نمي باشد.
در مرحله ي بعدي كه رفته رفته بخشهاي مختلف خانه ادغام ميشوند بخش خلوت خانه جايگاه و شخصيت خود را از دست ميدهد.و خانه از دو بخش اصلي اندروني و بيروني تشيل مي‌يابد. دراين مرحله شايد بتوان گفت قسمتي از خانه به فرزند يا خويشاوند صاحب خانه تعلق مي‌گيرد(نمودار 2).


در مرحله ي بعدي اين  دو خانه در رابطه با هم و به عنوان يك واحد مجزا عمل مي كنند.بخش ساخته شده به صورت بيروني و خلوت در شخصيتي تازه به صورت اندروني هويدا مي‌شود.
در مرحله بعدي اندروني وبيروني اوليه بنا به صورت واحدي جدا عمل مي‌كنند و با ساختن اندروني جديدي به جاي طويله بقيه مجموعه به صورت يك بيروني و دو اندروني قابل تشخيص است(نمودار 3).


اين مجموعه الآنه به صورت واحد هاي مجزا عمل مي‌كند. ايوان جنوبي اندروني ،ايوان جنوبي حكومتي شده است .

1

سالانه بيش از ۵۰ ميليون گل شاخه بريده در دزفول توليد مي‌شود

 
گل هاي دزفول - عكس : محمد آذركيشمدير گل و گياه اداره جهاد كشاورزي دزفول گفت: سالانه ۵۰ ميليون گل شاخه بريده توسط بهره‌برداران در اين شهرستان توليد و به بازار عرضه مي‌شود.

عباس‌علي‌ محمدي امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در دزفول به مناسبت روز ملي گل و گياه، اظهار داشت: اين ميزان گل و گياه توليدي از سطح بيش از ۳۵۰ هكتار توليد و روانه بازار مي‌شود و بدين ترتيب حدود ۳ هزار و ۵۰۰ ميليارد ريال درآمد براي بهره‌برداران و توليدكنندگان ايجاد مي‌شود.

وي با اشاره به سود زيادي كه اين كار در عرصه كشاورزي دارد، گفت: فعاليت در عرصه توليد و گل و گياه براي حدود ۲ هزار و ۴۵۰ نفر در شهرستان دزفول شغل ايجاد كرده است.
محمدي تاكيدكرد: شهرستان دزفول با ۲۱۴ عضو گلخانه‌اي سنتي، رتبه برتر توليد گل‌هاي عمده رز، مريم، گلايل، مرواريد و ليليوم را در كشور دارد.
مدير گل و گياه جهاد كشاورزي شهرستان دزفول خاطر نشان كرد: سالانه انواع گونه‌ گل‌هاي زينتي و با ارزش ديگر از جمله انواع درختچه‌هاي زينتي در اين شهرستان توليد مي‌شود.

 

گل رز دزفول - عكس : محمد آذركيش

وي با تأكيد بر ضرورت استقرار پايانه گل و گياه در اين شهرستان ادامه داد: استقرار پايانه گل و گياه موجب حذف واسطه‌ها، عرضه استاندارد، جلوگيري از ضايعات پس از برداشت، يكسان شدن قيمت‌ها و رونق بازار توليد و فروش گل و گياه مي‌شود.
وي تصريح كرد: تجهيز و نوسازي واحدهاي سنتي توليد گل و گياه ضروري است و بايد بخش دولتي از اين اقدام حمايت كرده و اعتبارات لازم را تخصيص دهد.
محمدي همچنين برگزاري همايش‌هاي علمي و كارگاه‌هاي آموزشي را براي بالا بردن دانش فني بهره‌برداران در زمينه كاشت، داشت و برداشت گل و گياه ضروري دانست و اضافه كرد: بالا بردن دانش فني بهره‌برداران سبب افزايش توليد و ارتقاي سطح كيفي محصولات مي‌شود.

گل رز دزفول - عكس : محمد آذركيش

وي عنوان كرد: كشت پياز گل مريم در اين شهرستان از روزهاي گذشته آغاز شده و به زودي به پايان مي‌رسد و برداشت اين نوع گل نيز از اواخر مهر ماه آغاز مي‌شود.
وي افزود: سال گذشته ۱۵۰ هكتار از اراضي شهرستان زير كشت پياز گل مريم رفت و به طور ميانگين از هر هكتار ۱۵۰ هزار شاخه گل برداشت شد.
مدير گل و گياه اداره جهاد كشاورزي دزفول در خاتمه با اشاره به پايانه گل و گياه در شهرستان يادآور شد: توافقاتي با تعاوني ايثارگران و تعاوني روستايي دزفول براي ساخت مشاركتي پايانه گل و گياه دزفول صورت گرفته كه مذاكرات نهايي به زودي انجام مي‌شود.

گل آفتابگردان دزفول - عكس : محمد آذركيش

1

عكس هاي ديدني از شب هاي دزفول1

شب هاي دزفول - عكس محمد آذركيش

1

عكس هاي ديدني از شب هاي دزفول2

شب هاي دزفول - عكس محمد آذركيش

1

عكس هاي ديدني از شب هاي دزفول6

شب هاي دزفول - عكس محمد آذركيش

1
X