به وبلاگ ايران نگين درخشان كشورهاي قاره آسيا خوش آمديد

مجموعه بازار تاريخي تبريز، آذربايجان شرقي

سال ثبت به عنوان ميراث جهاني: 2010/ 1389. بازار تاريخي تبريز يكي از اماكن مهم خريد و فروش روي جاده ابريشم و در نتيجه مركز مهم تبادل فرهنگي محسوب مي*شده است. بازار تبريز تركيبي از سازه*هاي خشتي، بازارهاي سرپوشيده و فضاهاي بسته براي فعاليت*هاي گوناگون است

1

آذربايجان شرقي

: قلعه بابك، عمارت ائل گلي، دره اهر، جنگل‌هاي ارسباران، سواحل شرقي اروميه و كرانه‌هاي جنوبي بخش مركزي رودخانه‌ ارس.
اجازه بدهيد سفرمان را از منتهي‌اليه شمال غربي كشور آغاز كنيم، يعني آذربايجان‌هاي شرقي و غربي.
تاريخ نشان مي‌دهد آريايي‌ها آذربايجان شرقي را سرزميني سربلند و تسخير ناپذير مي‌دانسته اند كه دژهايي چون قلعه بابك بر فراز مرتفع‌ترين نقاط كوه هايش، نمادي از همين باورند.
آذربايجان شرقي سرزمين قهوه خانه‌ها و عاشيق‌هاست، اما نام اين استان معمولا گردشگران را فقط به فكر بازديد از عمارت ائل‌گلي تبريز مي‌اندازد و شايد خاطره قله سهند، دره اهر، ارسباران و سواحل شرقي درياچه اروميه هم در ذهن شان زنده شود، اما كم پيدا مي‌شوند آن كه كرانه‌هاي جنوبي بخش مركزي رودخانه ارس را هم در بهار و تابستان ديده باشند.

1

آشنايي با گنبد كبود - آذربايجان شرقي

سومين مزار از قبرهاي پنج‌گانه مراغه كه قبر مادر هلاكو ناميده مي‌شود برجي كبود و زيبا به شكل منشور ده وجهي است

پهلوهاي اين برج داراي طاق نما و حاشيه كاري و دندانه است و در كناره آنها پايه‌هاي ستون مانندي ساخته شده است.

اين پايه‌ها مانند سطح بيروني طاق نماها، با تزئيناتي مركب از آجر و سفال و كاشي فيروزه‌اي رنگ در طرح‌هايي هندسي، به شكل بديع آرايش شده‌اند.

اين برج نظير ديگر برج‌‌هاي مقبره دار دو طبقه است. قسمت پايين، سرداب مخصوص دفن ميت است و قسمت بالايي، اطاقي مزين به گچبري، كاشي و نوشته، مي‌باشد.

اتاق، سقف بلندي دارد كه گنبد آن فرو ريخته و قسمت اعظم گچبري و تزئينات و نوشته‌هاي آن نيز از بين رفته است.

داخل بنا، دور تا دور زير گنبد بر حاشيه‌ي پهن از گچ، با خط نسخ قسمتي از آيه اول سوره 67 قرآن كريم نوشته شده است. اندازه قبر كه منسوب به مادر هلاكو است و زير گنبد قرار دارد، از حد معمول بزرگ‌تر است.

تاريخ بنا با توجه به نظرات مختلفي كه در مورد صحت وجود قبر مادر هلاكو، در اين گنبد مطرح  است، احتمالا در فاصله سال‌هاي 582 و 652 مي‌اشد. اين برج ده متر با برج مدور فاصله دارد.

در قسمت فوقاني هر طاق‌نما 3 رديف مقرنس ديده مي‌شود. كاشي‌هاي فيروزه‌اي،‌  تقريباً به همان ترتيبي كه بر تمام سطوح نماي خارجي ديوارها به كار رفته اين قسمت را نيز آذين كرده است.

گنبد كبود از نظر تركيب كلي مشابه ساير مزارهاي موجود در مراغه است، به اين معني كه مركب از شبستاني است مرتفع بر  زيربنايي كه از سنگ ساخته شده و سردابي در ميان دارد.

كتيبه‌اي كه داخل شبستان بالايي، گلوگاه گنبد را دور مي‌زند به خط ريحان بر نوار پهني از گچ سفيد گچبري شده است.  در سرداب عمارت سنگ يكپارچه‌اي وجود دارد كه در ديوار ساختمان كار گذاشته شده و متعلق به ساختمان اوليه است.

اين گنبد برجي است ده ضلعي كه زواياي ده گانه آن ستوني مدور با تزئينات تخميري تعبيه شده كه تا زير طاق‌هاي موجود ادامه مي‌يابد.

پلان داخلي بنا به صورت ده ضلعي است كه هر ضلع آن۶/۲ متر و مشتمل بر طاق‌نماي بلند مي‌باشد. در زير گنبد يك حاشيه از كتيبه گچبري به چشم مي‌خورد كه اطراف مقبره را دور مي‌زند.

گنبد كبود با شماره 135در فهرست آثار ملي ايران به ثبت رسيده‌است.

1

آذر بايجان شرقي - اسكو _ روستاي صخره اي كندوان

آذر بايجان شرقي - اسكو _ روستاي صخره اي كندوان

1

كليساي سنت استپانوس

كليساي سنت استپانوس در استان آذربايجان شرقي و در 16 كيلومتري غرب جلفا و به فاصله ي 3 كيلومتري كرانه جنوبي ارس و در روستاي متروكه اي به نام دره شام قرار دارد و نام كليسا ملهم از نام استپانوس شهيد اول راه مسيحيت مي باشد و به علت استقرار آن در روستاي دره شام به اين نام نيز خوانده مي شود. درباره تاريخ بناي كليسا، اظهارات گوناگوني ابراز شده است. عده اي آنرا از بناهاي اوايل مسيحيت مي دانند، برخي چون تاورنيه بناي آنرا به دوره صفويه نسبت مي دهند. در حالي كه شيوه ي معماري بنا ، مصالح ساختماني و تزئينات مفصل و زيباي آن مويد اين مطلب است كه كليسا همانند و هم زمان با كليساهايي چون طادئوس در بيت قرن چهارم تا ششم هجري (10-12) ميلادي ساخته شده است و سبك معماري آن تلفيقي از شيوه هاي مختلف معماري اورارتو، اشكاني و رومي است كه به شيوه ي ارمني نيز معروف مي باشد. اين كليسا در محوطه اي محصور از درختان و دره سرسبزي واقع شده و حصار سنگي كه بنا را احاطه نموده باروئي است، بلند با هفت برج نگهباني و پنج پشت استوانه اي سنگي شبيه دژهاي مستحكم دوره ساساني و قرون اوليه اسلام. دروازه اين بارو در وسط ديوار غربي تعبيه شده و داراي دري چوبي و آهن كوبي شده مي باشد. در پايه هاي طرفين و طاق جناغي آن سنگ تراش با حجاري هاي ظريف بكار رفته و نقش بر جسته اي از حضرت مريم (ع) و كودكي حضرت عيسي (ع) در پيشاني طاقنماي آن به چشم مي خورد. در كليسا به راهرو باريك و تاريكي باز مي شود كه از جنوب به ديرها و از شمال به كليسا و از شرق به اصطبل و انبار علوفه راه دارد. بناي كليسا از سه قسمت مشخص تشكيل شده برج ناقوس ، نمازخانه و اجاق دانيال.

 

1

گالري تصاوير آذر بايجان شرقي

نمايش عكس با سايز اصلينمايش عكس با سايز اصلينمايش عكس با سايز اصلينمايش عكس با سايز اصلينمايش عكس با سايز اصلينمايش عكس با سايز اصلينمايش عكس با سايز اصلينمايش عكس با سايز اصلينمايش عكس با سايز اصلينمايش عكس با سايز اصلينمايش عكس با سايز اصلي

1
X