به وبلاگ ايران نگين درخشان كشورهاي قاره آسيا خوش آمديد

گلاب قمصر كاشان اصفهان

آن هنگام كه بر تن تفديده گرم كوير قدم مي‌گذاري و جداي از گرماي محبت مردمان مهربانش، حرارت آن ديار گرماسوز تنت مي‌گردد هيچ تصور نمي كني كه در دل خود گوهري ناب پرورانيده باشد كه با ديدنش انگشت حيرت به دندان بگيري و اعجاز ديگري از قدرت خالق را به نظاره بنشيني و با تمام وجود لمس كني. در آن برهوت خاك و گرما شهري واقع گرديده است زيبا، دنج دلپذير و هنوز بكر و دست نخورده در دل كوهستانهاي چشم‌نواز كه نامش از فضاي بسته آن كوهستانها بركشيده است و تا بيكران مرزهاي جغرافيايي، متن كتابهاي تحقيقي و دنياي رويايي جهانگردان راه يافته است.

سخن از قمصر كاشان پايتخت گل و گلاب است عطر گلابي كه گلهايش از سجاده نمازگزاران محاسن و عطر مردان و زنان تا بازارهاي اروپا را فرا گرفته است.
بالاتر از همه اينها خانه خدا، حرمين شريفين و بقاء متبركه ائمه اطهار هرساله با گلاب قمصر شستشو داده مي‌شود.
قمصر همچون مرواريدي در صدف كوير پنهان است و براي كشف آن مي‌بايست از درياي كوير گذشت كه البته اين راه پر مشقت در آرزوي ديدن اين بهشت پنهان هموار مي‌شود. شهري كه با ويژگيهاي طبيعي. فرهنگي و تاريخي منحصر به فردش زبانزد خاص و عام است به گونه‌اي كه تفرجگاه دائمي كساني مي‌شود كه يكبار آمدن به اين شهر را تجربه كنند.

اينجا قمصر است، پايتخت گل و گلاب ايران. گل و گلاب اصالتي تاريخي كه معنا يافته در ديوان نسل امروز و همتي غرورانگيز براي حفظ و پاسداشت آن. اينجا قمصر است شهري كه كافي است هر رهگذري تنها يكبار قدم در آن بگذارد تا با جان و روح مدهوش شده و همراه با طبيعت چشم‌نواز آن هم نوا گردد.
گلاب ناب چنان با نام قمصر عجين گشته كه تا هميشه تاريخ جاودان و ماندگار است. از قديم‌الايام به يك رسم خوب و دل‌انگيز تا نامي از قمصر بر زبان جاري مي‌شود بلافاصله آنچه در ذهن تداعي مي‌شود گل است و قداست گلاب. قمصر شهرت، بالندگي و گذشته پر افتخار و لبريز از غرور خود را در حالي به دست آورده كه مردمان ديارش با رشته، رشته تار و پود وجود خود بر دار زمان نقشي بدين زيبايي و به يادماندني آفريده‌اند. براساس يك ديدگاه در عصر ملكشاه سلجوقي نماينده يكي از اتابكان روم شرقي از دامنه‌هاي كوه اسبي قمصر مقداري گل سرخ را با خود به شهر دمشق كه آن روزها «داماسكوس» خوانده مي‌شد مي‌برد و در آنجا پرورش مي‌دهد دليل ادعا اطلاق نام داماسك رز يا رز ادماسنا در فرهنگ لاتين و در زبان كشورهاي انگليسي زبان به گل سرخ مي‌باشد از ديگر اسناد موجود درباره گل و گلابگيري قمصر وجود سفرنامه شاردن سياح فرانسوي است كه در دوران صفويه نگاشته شده است وي به تفصيل در جلدهاي سوم و چهارم در اين خصوص مطلب نگاشته است. ديگر منبعي كه در اين باب به نكاتي اشاره دارد فرهنگ دهخدا است. حتي با مطالعه كتاب جامع قانون در طب از شيخ‌الرئيس ابوعلي سينا كه حدود هزار سال قبل نوشته شده است مكرراً بر استعمال گل خشك و گلاب جهت درمان امراض مختلف تاكيد گرديده است. قمصر به موازات صنعت گلابگيري از چند صدسال قبل پايه‌هاي صنايع جانبي ديگر نظير مسگري، شيشه‌سازي، و بسته‌بندي را در خود استوار ديد كه متاسفانه براثر عوامل ناآرام محيطي به مانند سيل و زلزله دستخوش تغييرات فراواني گرديده است. قمصر توانسته روز به روز بر كميت و كيفيت محصول گلاب خويش بيفزايد تا جايي كه جايگاه خود را در عرصه بازار حفظ كرده و در اين زمينه در خصوص توليد انواع عرقيات گياهي و دارويي نيز رشد چشمگيري داشته است.

نكته اساسي و اصلي اين مطلب توجه به نفوذ و گسترش اين صنعت به روستاها و شهرهاي پيرامون قمصر در دهه‌هاي اخير است. به نحوي كه طبق نظر اهالي روستاهاي قمصر از سال ۱۳۱۰ گل محمدي آن هم براي كشت به اين مناطق راه يافت و از سال ۱۳۳۶ برخي گلابگيران حرفه‌اي قمصر به علت قيمت نازل گل در اين روستاها دستگاه‌هاي خود را در آنجا داير نمودند اما بعد از چندي با مشخص شدن كيفيت پايين محصول گل در اين مناطق روند مذكور متوقف گرديد. اما در اين روستاها و بخشها بر اثر اين عمل گلابگيري سنتي به سبك قمصر فرا گرفته شد و رواج يافت و تاكنون نيز ادامه دارد.
علت اين همه تاكيد بر گلاب قمصر مرغوبيت فوق‌العاده گل توليدي قمصر به سبب شرايط ويژه طبيعي آن است. چه در گذشته و چه امروز عالي‌ترين محصول گل و گلاب با عيار بسيار بالا كه دقيقاً منطبق با استانداردهاي جهاني است محصول آب و خاك اين اقليم و سامان قمصر است. در كنار اين عامل اساسي روش سنتي گلابگيري قمصر را بايد حاصل هنر، ذوق، سليقه، پشتكار و ابتكار مردم فهيم آن دانست نكته مهم اسانس موجود در گل قمصر است كه با هيچ منطقه‌اي ديگر قابل قياس نيست به نحوي كه براساس منابع موجود گل قمصر با داشتن اسانس ۳۵ ميلي‌گرم در ۱۰۰ ميلي‌ليتر رتبه‌اي فوق تصور نيست به شهرها و روستاهاي اطراف خود دارد مام روزگار بر سينه ستبر قمصر اين نشان لياقت و پلاك افتخارآفرين را آويخته كه: هرساله براي معطر نمودن مقدس‌ترين عالم كعبه مكرمه فقط از گلاب ناب قمصر استفاده مي‌گردد.

كعبه را گفتم كه اين عطر دل‌انگيز از كجاست

هاتفي گفتا كه بي‌شك از گلاب قمصر است

آن زمان كه خداوند سبحان به دست ابراهيم خليل كعبه را بنا كرد، استعداد رويش عالي‌ترين نمونه گل محمدي را به قطعه‌اي سرسبز از سرزمين ايران، قمصر عطا فرمود چرا كه اراده كرده بود تا از اشك عاشقانه اين خطه خانه‌اش را عطرآگين سازد.
در ايام با طلوع پرفروغ ماه ذي‌الحجه ماه عاشقان و عارفان و همزمان با احرام حاجيان آنجا كه آدمي جسم و جان خويش را از هرچه غير اوست پاك و منزه مي‌سازد و ترنم زيباي لبيك اللهم لبيك را به اميد استجابت بر زبان جاري مي‌سازد و زيباترين و مقدس‌ترين خانه جهان، كعبه آمال مسلمانان با گلاب ناب شهر قمصر شستشو داده مي‌شود كه اين افتخار و موهبت دير زماني است كه با زندگي مردمان اين شهر گره خورده است.
آري تو گويي كه در موسم بهار طبيعت، گلهاي سرخ محمدي احرام مي‌بندد به شوق و عشق حرم يار و خود را قرباني مي‌كنند تا اشك معطرشان را بر دامان متبرك او جاري سازند.
و امروز كه در هنگامه بزرگترين همايش مسلمانان جهان وجودمان را غمي شيرين در برمي‌گيرد و تنها اميد وصالش التيام‌مان مي‌بخشد دلخوشيم و راضي كه گلاب ناب قمصر سفيري است شايسته تا سلام، را به الف قامت يار رساند.
گشتن قمصر همگام با فعاليتهاي عمراني سعي نموده با برنامه‌ريزي مدرن و اصولي و با انتخاب راهكارهاي مناسب و با حضور در عرصه‌هاي مختلف به معرفي اين تابلو زيبا همت گمارد.
قمصر از لحاظ توريستي و گردشگري جايگاه بسيار ويژه‌اي را به خود اختصاص داده است به طوري كه اين جمعيت اكنون نقش به سزايي را در حيات و اقتصاد اين شهر ايفا مي‌كند.
همزمان با شكوفايي گلهاي سرخ محمدي شاهد حضور چشمگير و غير قابل انتظار ميهمانان و گردشگران در اين شهر زيبا هستيم كه مي‌آيند تا جان و جسم خود را به هواي فرح‌بخش و رويايي اين شهر همراه با عطر ناب گلاب آرامش و آسايش دهد.
شهر قمصر با واسطه انديشه‌هاي روشن مسوولين، فرهنگ والاي مردم و در اختيار داشتن ابزار، امكانات در كنار فضاهاي بكر و زيبا و آوازه گلاب منحصر به فردش جايگاه خود را در قلوب مردم پيدا نموده است كه مويد اين ادعا اقبال و استقبال عمومي به ويژه گردشگران و توريستها از شهر قمصر است و هر سال نيز رشد چشمگير و تصاعدي را داشته است. فقط كافي است در ايام ارديبهشت و خرداد ماه سري به اين شهر بزنيم تا بخوانيد حديث مفصل از اين مجمل.

1

گلاب گيري قمصر كاشان اصفهان 19

1

گلاب گيري قمصر كاشان اصفهان 18

1

گلاب گيري قمصر كاشان اصفهان 17

1

گلاب گيري قمصر كاشان 15

1

گلاب گيري قمصر كاشان اصفهان 16

1

گلاب گيري قمصر كاشان اصفهان 14

1

گلاب گيري قمصر كاشان اصفهان 13

1

گلاب گيري قمصر كاشان 11

1

گلاب گيري قمصر كاشان 12

1
X