به وبلاگ ايران نگين درخشان كشورهاي قاره آسيا خوش آمديد

غار هاي طبيعي اراك

غار شاه بلبل

 

 

اين غار در كوههاي شرقي شهرستان محلات ( بين خورهه و دليجان ) واقع شده است . اين غار نيز داراي چشمه اي كم آب است و از نظر مذهبي براي اهالي منطقه غاري مقدس به شمار مي آيد .
امكانات درياچه سد پانزده خرداد :
سد پانزده خرداد هر چند به منظوري غير از استفاده گردشگري احداث گرديده است ، ليكن درياچه موقعيت طبيعي مناسبي جهت برنامه گردشگري به شمار مي رود . در حال حاضر تنها امكان استفاده از اين درياچه ، قايق سواري و آن هم به طور محدود و بدون هيگونه سرويس ديگري است . ليكن مجتمع تفريحي فرهنگي سد پانزده خرداد در نظر دارد از اين مكان به عنوان يك مجتمع تفريحي استفاده نمايد . از برنامه هاي اين مجتمع احداث خط تله كابين از مجتمع آب گرم محلات به درياچه سد مي باشد . سازمان ايرانگردي و جهانگردي در حال ساخت مجتمع فرهنگي تفريحي در كنار سد مي باشد .

 
 
 

غار سفيد خاني

 

 

اين غار در 18 كيلومتري جنوب شهراراك در كوه سفيد خاني واقع است . وجه تسميه آن برف فراوان اين كوه است كه در تابستان در برخي از قسمتها سايه گير آن به چشم مي خورد. در دامنه اين رشته كوه چشمه هاي آب فراواني يافت مي شود كه معروف ترين آن چشمه چپقلي است.از زيباييهاي غار فوق وجود ((دودكش جن)) است كه در دهانه غار به صورت تنوره دهانه باز ديده مي شود. همچنين استالاكتيتي فراوان وزيبا از ديگر جاذبه هاي غار سفيد خاني است .دستزسي به غار از طريق رباط ميل و روستاي خانه ميران ميسر است.
غارهاي انجدان:انجدان در 40كيلومتري جنوب شرقي اراك در دامنه كوه چشمه ،بين خمين اراك و محلات واقع شده است كه به علت غارهاي معروف و آثار باستاني شهرت يافته است. نزديكترين راه دسترسي به آن از طريق جاده آسفالت اراك – خمين (كيلومتر 26 از طرين روستاي امان آباد )است.در اين منطقه غارهايي به شرح زير وجود دارد.

آسيلي

 

 

در مغرب انجدان قرار داشته ،طول كلي غار 5/73 متر وعرض آن 8 متر مي باشد. در آن حوضچه هايي قرار دارد كه ديوارهاي آن يكپارچه از مواد آهكي وبلور هاي منشوري استالاكتيتي پوشيده شده است.

 
 
 

غار ساراخ گاو

 

 

اين غار در كوه سوراخ گاو و در شمال غربي روستاي خورهه واقع شده است كه از غارهاي تاريخي منطقه محسوب مي شود و داستان هاي تاريخي در مورد آن نزد مردم منطقه بسيار است

غار كشه ريز

 

 

اين غار در شمال غرب شهرستان و در كوه فيروز كوه در نزديكي روستاي عيسي آباد واقع شده است .

 
 

غار هندودر

 

 

اين غار در جنوب غربي شهرستان سربند و در كوههاي هندودر واقع شده است .

غار صادق علي

 

 

اين غار در ارتفاعات توره – واقع در شمال شهر آستانه – قرار گرفته است .

 
 

غار آزادخان

 

 

اين غار در مغرب محلات و در شمال روستاي «سنجه‌باشي» واقع شده است. غار آزادخان يك غار باستاني است و در كف آن آب گوارا و فراواني كه در اثر بارندگي از سقف اين غار مي‌چكد، جمع شده است. جادة دليجان - خمين از جنوب اين غار مي‌گذرد.
در مورد وجه تسمية اين غار (آزادخان) گفته مي‌شود، در زمان حمله يكي از سركردگان افغاني به نام «آزادخان» به «پورگان» (روستايي كه بعدها به محلات تبديل گرديد)، عدة زيادي از مردم پوركان به درون اين غار پناه مي‌برند.
سپس به فرمان آزادخان، افراد زيردست وي دهانة غار را سنگ چين مي‌كنند و در نتيجه تمامي كساني كه به غار پناه برده بودند از شدت گرسنگي تلف مي‌شوند. استخوان‌هاي اين افراد تا چند سال پيش در اين غار باقي مانده بود.

 
 
 

ساير غارها

 

 

غار خدا آفرين در «كن كهود» كوه «كلنگ محمود»، غار تخت كوچك در گذار ناقه، غار امجك در نزديكي «يوزآباد» كوه امجك، غار يخچال در كوه شهباز از رشته كوه راسبند، غار علي خورنده در تفرش و در فاصلة 500 متري كوهين، غار صادق علي در توره، غار وفس در غرب اراك، غار كوه شاه‌پسند در شمال غربي ساوه بالاتر از مقبرة شموئيل پيغمبر، غار گلدار گلچشمه در جنوب نيمور محلات، غار سرچشمه در شمال محلات، غار كشته ريز در شمال غربي محلات و غار باباجابر در نزديكي روستاي يكه چاه در جنوب شرقي محلات.

 
 

غار هيزدج

 

 

اين غار در نزديكي روستاي «هيزدج» در دامنه‌هاي شمال غربي كوه «قوزي قيشلاق» واقع شده و با غار «قلعه جوق» در حدود 6 متر فاصله دارد. دهانة غار به قلعه مخروبه‌اي باز مي‌شود. آنچه بيش از همه در اين نقطه و شايد در سرتاسر غار ديدني و قابل توجه است، آويزه‌هاي آهكي شگفت‌انگيزي است كه از بدنه و سقف غار آويخته شده و صاف و صيقلي‌اند. در فاصلة 80 متري از دهانة غار، مدخلي كوچك وجود دارد كه در پشت آن آب انبار بزرگي با گنجايش 000/40 ليتر آب قرار دارد كه آب آن از شكاف‌هاي بالايي كوه تأمين مي‌شود.

 
 

445

 

غار ميان لائون يا گلوچه بالا

 

 

اين غار كه در حوالي انجدان واقع شده است داراي دو مدخل عمودي و مايل مي‌باشد. دهانة مايل اين غار 3×3 متر است، كه با شيب تندي تا پلة اولِ درون غار، در حدود 5/14 متر فاصله دارد. ارتفاع سطح پلة اول تا كف غار 5 متر است كه به محوطة اصلي غار مي‌رسد. سطح اين محوطه به شكل مربعي با وسعت تقريبي 600 متر مربع مي‌باشد و ارتفاع آن 23 متر است. طول اين غار بيش از 50 متر است و يكي از غارهاي ديدني و جالب منطقه به شما مي‌رود.


1
X