به وبلاگ ايران نگين درخشان كشورهاي قاره آسيا خوش آمديد

درياچه اروميه

1

درياچه اروميه 2

1

درياچه نمك اروميه

1

درياچه اروميه

1

نمايي ديگر از درياچه اروميه

1

درياچه اروميه

1

اروميه

1

اروميه


اروميه مركز استان آذربايجان غربي ايران و همچنين مركز شهرستان اروميه است . اروميه در شمال غربي ايران و در منطقه اي كوهستاني در غرب درياچه اروميه واقع است ، فاصله اين شهر تا تهران 907 كيلومتر مي باشد در دوره رضاشاه پهلوي نام رضائيه بر آن گذاشتند كه تا پايان حكومت پهلوي به اين نام خوانده مي شد ، پس از انقلاب ايران به نام پيشين تغيير نام داد . قدمت آن به 2000 سال پيش ازميلاد مي رسد اين شهر داراي فرودگاه فعال بين المللي است .
اروميه در جلگه گسترده و سرسبزي به درازاي 70 كيلومتر و به پهناي 30 كيلومتر واقع شده كه اطراف آن تا كيلومترها پوشيده از باغات انگور و سيب و كشتزار است . درياچه اروميه در شرق اين شهر قرار دارد . اين شهر به علت آب و هواي معتدل و داشتن مناظر زيبا يكي از شهرهاي گردشگري ايران است . ساكنين شهر اروميه را آذريها – كردها – آشوري ها و ارمني ها تشكيل مي دهند كه اغلب در يك محله كنار هم زندگي مي كنند . مردم اين شهر اكثراً به زبان هاي تركي - آذري - كردي صحبت مي كنند .
نقاط ديدني اروميه عبارتند از:
مسجد جامع - مسجد سردار - بازار اروميه - موزه اروميه - گردشگاه سير - درياچه اروميه - كليساي ننه مريم - ساختمان شهرداري اروميه .

1

آذربايجان غربي ـ سهولان

به كبوترها احترام بگذاريد
حتي اگر هيچ‌يك از آن قلعه‌ها و مساجد قديمي، دور و بر روستاي سهولان، از توابع بخش مركزي شهرستان مهاباد در آذربايجان غربي نبود، حتي اگر آن چشمه‌هاي خروشان و باغ‌هاي ميوه پربار، روستا را احاطه نكرده بودند، وسوسه سوار شدن بر قايقي پارويي و گردش در دالان‌هاي تو در توي غار معروف اين روستا، حتما مي‌توانست هر گردشگري را به آنجا بكشاند؛ وسوسه ديدن قنديل‌هايي كه گاهي خوشه انگور شده‌اند، گاه پروانه، گاهي پاي فيل، گاهي توت فرهنگي، گاه عروس دريايي و ... .
 
سهولان   
 
كردها مي‌گويند سهولان به زبان آنها به معناي يخبندان است كه احتمالا دليل گذاشتن اين نام بر روستاي چهارصد ساله سهولان، آب و هواي سرد آن است كه اگر شما اين پيشنهاد را بپذيريد و به آنجا برويد، به خوبي تجربه‌اش مي‌كنيد.
وقتي مسافر دنياي اسرارآميز غار سهولان شديد، چه در دالان‌هاي تو در توي بخش خشك آن پرسه مي‌زديد، چه سوار قايق در حوضچه‌هايش شديد، به ياد داشته باشيد به كبوترها و آرامششان احترام بگذاريد، چون آنها ساكنان اصلي سهولان به شمار مي‌روند و در نقاط گوناگونش لانه ساخته‌اند، به همين خاطر هم اهالي به اين غار «كوته‌كوتر» يا «لانه كبوتر» گفته‌اند!
براي سفر به روستاي سهولان، بايد آنقدر در جاده بوكان مهاباد برانيد تا به فرعي برسيد كه به روستاي عيسي كندي مي‌رسد و همين جاده را اگر ادامه دهيد، سهولان در انتظار شماست.
 

1

درياچه اروميه (2)

1
X