به وبلاگ ايران نگين درخشان كشورهاي قاره آسيا خوش آمديد

زريبار، نگين سبز غرب

 

 

اگر تا به حال درياچه زريبار را كه خارج از كردستان با نام زريوار مشهور شده، نديده‌ايد، كافي است يك بار به مريوان و ساحل اين درياچه بزرگ برويد. چنان مجذوب خواهيد شد كه دلتان بارها هواي زريوار يا زريبار را خواهد كرد. براي ديدار از زريبار كافي است به شهر مريوان در استان كردستان برويد.

 

 

 

                          

                                 

 

 

 

از آنجا تا زريبار كمتر از 3 كيلومتر راه است. فاصله درياچه تا سنندج حدود 135 كيلومتر است. اين درياچه در ارتفاع 1285 متري از سطح دريا قرار گرفته و طولش حداكثر 5 كيلومتر و عرض آن حداكثر 5/1 كيلومتر است.

حجم آب زريبار 30 ميليون متر مكعب و عمق متوسط آن 3 متر است كه در برخي نقاط تا 8 متر هم مي‌رسد. آب زريبار شيرين است و از جوشش چشمه‌هايي تامين مي‌شود كه در كف درياچه واقع شده‌اند بنابر اين هيچ رودخانه‌اي به زريبار نمي‌ريزد.

 

 

آب درياچه اغلب سبز مايل به قهوه‌اي كمرنگ است. زريبار در همه فصول زيباست، حتي زمستان. در روزهاي سرد زمستان، سطح درياچه كاملا يخ مي‌بندد به حدي كه مي‌توان روي آن راه رفت و موتورسواري كرد.



 

چشم‌انداز زمستاني درياچه بسيار تماشايي است. به همين علت در ماه‌هاي سرد سال نيز بازديدكنندگان زيادي دارد.
اطراف درياچه را نيزارهاي بلند پوشانده كه در برخي جاها صاف و در جاهايي نيز تپه‌‌اي است.

منطقه درياچه زريبار تسهيلات گردشگري متعددي دارد كه از جمله امكان قايقراني و ماهيگيري در ماه‌هاي گرم، امكانات اقامتي مناسب در كنار درياچه و تپه‌هاي مجاور آن و بازار خريد اجناس خارجي مريوان است.

 

 

اگر در اين زمان از سال به درياچه زريبار برويد، انواع پرندگان مهاجر آبزي را خواهيد ديد كه زيبايي درياچه و ساحل آن را دو چندان كرده‌اند.

1

مسجد سارو تقي

1

مسجد سارو تقي

1

مسجد سارو تقي

1

مسجد سارو تقي

 

1

مسجد سارو تقي

1

مسجد سارو تقي

1

مسجد ساروتقي

1

ديدني هاي كردستان

1

ديدني هاي كردستان

1
X